PORADA Z SERCA AROMATERAPEUTY:

Zwróć uwagę na nazwę olejku eterycznego widniejącą na Twojej buteleczce. Czy obok potocznej nazwy jest dopisana łacińska nazwa rośliny, z której olejek został pozyskany? Wiedza na ten temat otworzy przed Tobą zupełnie nową perspektywę i pozwoli Ci świadomie korzystać z terapeutycznych właściwości olejków eterycznych.

W różnych zakątkach świata ta sama roślina może być inaczej nazywana. Aby uniknąć nieporozumień związanych ze stosowaniem potocznych, ludowych czy narodowych nazw roślin, botanicy opracowali uniwersalny system nazewnictwa, do dziś stosowany na całym świecie. I tak, aby precyzyjnie określić daną roślinę  – użyjemy jej botanicznej czyli, łacińskiej nazwy.

Łacińskie nazwy roślin składają się z dwóch członów: 

– nazwy rodzajowej 

Nazwa rodzajowa jest rzeczownikiem, rozpoczyna się od wielkiej litery i definiuje rodzaj rośliny (np. Chamaemelum – rumianek). 

– nazwy gatunkowej 

Nazwa gatunkowa, znajduje się tuż za nazwą rodzajową rośliny i jest pisana zawsze od małej litery (np. Chamaemelum nobile – rumianek rzymski).

Niekiedy w nazwie łacińskiej rośliny występują dalsze człony, które mogą oznaczać: 

– podgatunek (subspecies, opisywany skrótami: ssp lub subsp), 

– odmianę (varietas, opisywaną skrótem var), 

– hybrydę (po skrzyżowaniu dwóch gatunków roślin powstanie „krzyżówka” – opisywana znakiem x (mnożenia)

PRAWDZIWY OLEJEK ETERYCZNY A NAZWA ŁACIŃSKA

Czy muszę znać łacińską nazwę rośliny, z której pochodzi mój olejek eteryczny? Nie wystarczy po prostu kupić „olejek rumiankowy” czy „olejek lawendowy”, „olejek eukaliptusowy”?

Niestety nie!  Łacińska nazwa rośliny, z której pozyskano olejek eteryczny jest jedną z kluczowych informacji dla osób praktykujących aromaterapię. Dlaczego? Ponieważ wiele roślin potocznie określamy tą samą nazwą. Gdy patrzymy na rabatkę w ogrodzie na pierwszy rzut oka widzimy „lawendę”. Gdy przemierzamy łąki – spotykamy „rumianek”. Ale istnieją różne gatunki lawendy i rumianku, z których są pozyskiwane się olejki eteryczne o diametralnie odmiennych właściwościach terapeutycznych.

RÓŻNICE WIDOCZNE NIE TYLKO “GOŁYM” OKIEM

Załóżmy, że w swojej apteczce masz olejek rumiankowy. Czy jest to olejek z rumianku rzymskiego czy rumianku niemieckiego?

Łacińska nazwa rumianku rzymskiego to Chamaemelum nobile lub Anthemis nobilis.

Olejek eteryczny pozyskany z tej rośliny ma kolor żółty, pachnie słodko, ciepło, delikatnie ziołowo i ceniony jest za swoje właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe.

Łacińska nazwa rumianku niemieckiego to Matricaria recutita lub Matricaria chamomilla. Olejek eteryczny pozyskany z tej rośliny ma kolor ciemnozielony lub ciemnoniebieski, pachnie intensywnie, energetyzująco, ziołowo i ceniony jest za swoje właściwości przeciwbólowe, tonizujące i gojące.

Jak widzisz olejek olejkowi nierówny.

OLEJEK ETERYCZNY = WŁAŚCIWOŚCI TERAPEUTYCZNE PRODUKOWANE PRZEZ KONKRETNĄ ROŚLINĘ

Z punktu widzenia aromaterapii: wybierając olejek eteryczny – wybierasz właściwości terapeutyczne „produkowane” przez konkretną roślinę. Jeśli wiesz jakiego wsparcia potrzebujesz – wybierz olejek eteryczny, pozyskany z rośliny, który zapewni Tobie to wsparcie.

Jak? To proste!

1. Zastanów się z jakimi dolegliwościami się zmagasz (rozdrażnienie, niepokój, brak energii, problemy skórne, przeziębienie, infekcja wirusowa, bóle mięśni, itd).

2. Sprawdź profile olejków eterycznych – wyszukaj te, które mogą być pomocne w odniesieniu do Twojej dolegliwości.

3. Z listy olejków, o pożądanych właściwościach, wybierz te, których zapach Ci odpowiada.

4. Przed przygotowaniem ostatecznego blendu terapeutycznego – spójrz na etykietkę buteleczki Twojego olejku eterycznego i upewnij się, czy jego nazwa łacińska, (znajdziesz ją pod nazwą potoczną olejku) – zgadza się z nazwą łacińską olejku, który wybrałaś przeglądając profile olejków eterycznych.

A CO JEŚLI NA OPAKOWANIU ZNAJDUJE SIĘ TYLKO JEGO POTOCZNA NAZWA?

Wtedy tak naprawdę nie wiesz co znajduje się w buteleczce! Może to być „olejek zapachowy” (syntetyczna kompozycja zapachowa, stworzona w zakładzie chemicznym). Może być to „naturalny olejek eteryczny” (ale z jakiego gatunku rośliny?). Ja, kupując olejki eteryczne, wybieram tylko i wyłącznie te, które na opakowaniu są wyraźnie opisane nazwą potoczną i łacińską.

KILKA SŁÓW NA TEMAT NAZW ŁACIŃSKICH I … OSTROŻNOŚCI

Jeśli znasz botaniczną (łacińską) nazwę olejku, który posiadasz – możesz zapoznać się z wszelkimi rekomendacjami, przeciwskazaniami i sugestiami dotyczącymi  jego stosowania. Jak wiesz, olejki eteryczne wymagają ostrożności w stosowaniu. „Olejek eukaliptusowy” może pochodzić z co najmniej czterech różnych gatunków eukaliptusa: Eucalyptus radiata, Eucalyptus globulus, czy Eucaliptus melisa, Eucaliptus dives. Pierwsze trzy są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ostatni Eucaliptus dives, zawiera pokaźną ilość ketonu, który kobiety w ciąży powinny unikać.

PS.

Tyle (i aż tyle!) w kwestii nazw łacińskich olejków eterycznych. Jeśli masz nadal pytania dotyczące nazw olejków eterycznych – możesz zadać je na naszej Facebookowej grupie Aromaterapia . Porady i Receptury. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby pomógł również innym – podziel się linkiem do niego z osobą, o której wiesz, że korzysta z dobrodziejstw olejków eterycznych. Z góry Ci za to dziękuję! 

 autor: Margo Kido © 2018