PODSTAWY AROMATERAPII:

Termin „aromaterapia” często używany jest w kontekście „terapii zapachem”. Jednak w prawdziwej aromaterapii nie chodzi tylko o przyjemny zapach. „Pachnące” parafinowe świece czy odświeżacze powietrza aromatyzowane syntetycznym zapachem nie mają nic wspólnego z aromaterapią. Czym jest więc prawdziwa aromaterapia?

PRAWDZIWA AROMATERAPIA TO PRAKTYKA POLEGAJĄCA NA STOSOWANIU NATURALNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH W CELACH TERAPEUTYCZNYCH

A czym są naturalne olejki eteryczne? Olejki eteryczne to bardzo skoncentrowane ekstrakty pozyskane z aromatycznego materiału roślinnego – kwiatów, owoców, nasion, liści, gałązek, igieł, traw, korzeni, kory i żywic.

Najpopularniejszą metodą ekstrakcji olejków eterycznych jest destylacja parą wodną oraz tłoczenie na zimno.

A DLACZEGO W OGÓLE ROŚLINY PRODUKUJĄ OLEJKI ETERYCZNE?

Roślina – jak każdy żywy organizm zamieszkujący Ziemię stara się przetrwać. Produkowane przez roślinę olejki eteryczne wspierają jej cel na wiele sposobów:

– aromat wabi owady, które zapylają rośliny zwiększając szanse na przetrwanie gatunku;

– pomagają wyeliminować z otoczenia konkurencyjne rośliny (zjawisko allelopatii);

– chronią przed zjedzeniem przez roślinożerców – np. w stanach zagrożenia roślina może stać się gorzka, niesmaczna;

– olejki są niezbędne roślinie do walki z insektami, grzybami, bakteriami, wirusami, które ją atakują;

– pomagają roślinie przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych.

Olejki eteryczne znajdujące się w żywej roślinie nieustannie zmieniają swoją chemiczną kompozycję. Dzięki temu zjawisku – roślina może łatwo adaptować się do warunków w jakich żyje i szybko reagować na zagrożenia.

Skoro rośliny produkują olejki o właściwościach terapeutycznych dla siebie, to czy człowiek może również z nich korzystać?

Oczywiście! Stosując aromaterapię.

NA CZYM DOKŁADNIE POLEGA AROMATERAPIA?

Termin „aromaterapia” często używany jest w kontekście „terapii zapachem”. Jednak w prawdziwej aromaterapii nie chodzi tylko o przyjemny zapach. „Pachnące” parafinowe świece czy odświeżacze powietrza aromatyzowane syntetycznym zapachem nie mają nic wspólnego z aromaterapią. Czym jest więc prawdziwa aromaterapia?

Aromaterapia jest praktyką, która wykorzystuje konkretne składniki (komponenty chemiczne), naturalnie występujące w olejku eterycznym danej rośliny w celach terapeutycznych.

WEŹMY PRZYKŁAD LAWENDY

Lavandula angustifolia – olejek ten charakteryzuje cudowny, słodki aromat jak i terapeutyczne właściwości. Terapeutyczne właściwości wypływają z chemicznego składu olejku a nie tylko obecności miłego dla nosa zapachu.

Olejek lawendowy Lavandula angustifolia składa się przede wszystkim z estrów i monoterpenoli. Składnikiem determinującym konkretne właściwości jest oktan lilalilu linalyl acetate (zawartość w olejku lawendowym dobrej jakości ok 29-36%), linalol (zawartość w olejku lawendowym dobrej jakości ok 30-39%) i terpinen-4-ol (zawartość w olejku lawendowym dobrej jakości 2-3,75%). Pozostałe składniki chemiczne budujące olejek, wzmacniają lub uzupełniają działanie tych trzech komponentów.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

– lineal acetate działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, immustymulująco, uspokajająco.

– terpinen-4-ol aktywuje produkcję białych krwinek, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, przeciwhistaminowo, immustymulująco.

– linalol działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie (Candida), przeciwskurczowo, immustymulująco, przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, uspokajająco.

Synergia wszystkich składników Lavandula angustifolia wpływa na jej prawdziwe aromaterapeutyczne działanie.

I kto by pomyślał, że aromaterapia to czysta chemia. Naturalna rzecz jasna!

NO TAK, ALE JAK W PRAKTYCE STOSOWAĆ AROMATERAPIĘ?

Z punktu widzenia aromaterapii: wybierając olejek eteryczny – wybierasz właściwości terapeutyczne „produkowane” przez konkretną roślinę. Jeśli wiesz jakiego wsparcia potrzebujesz – wybierz olejek eteryczny, pozyskany z rośliny, który zapewni Tobie to wsparcie.

W aromaterapii zależy nam, aby składniki znajdujące się w olejku eterycznym wprowadzić do naszego ciała. Nasze ciało w odpowiedzi na te komponenty – będzie wiedziało jak je wykorzystać i przetworzyć z korzyścią dla naszego organizmu.

Jak to zrobić?

Wbrew pozorom to bardzo proste – poprzez aplikację na skórę lub inhalację.

Bardziej szczegółowo opowiem o tym w innym artykule, tymczasem jeśłi ciekawi Cię jak “technicznie’ pozyskiwane są olejki eteryczne z rośliny, zachęcam Cię do obejrzenia bardzo klimatycznego filmu z destylacji olejku lawendowego.

PS.

Jeśli masz nadal pytania dotyczące terminu aromaterapia i olejków eterycznych – możesz zadać je na naszej Facebookowej grupie Aromaterapia . Porady i Receptury. Jeśli mój artykuł okazał się dla Ciebie przydatny i chcesz, aby pomógł również innym – podziel się linkiem do niego z osobą, o której wiesz, że korzysta z dobrodziejstw olejków eterycznych. Z góry Ci za to dziękuję! 

autor: Margo Kido © 2018